• : 0264 600 12 00
KFS Sentetik Fabrikas Hendek 2. OSBde açıldı
img
Açılış Haberleri

KFS Sentetik Fabrikas Hendek 2. OSBde açıldı

Küçükçalık Grubu’ndan Hendek’te 40 milyon dolarlık sentetik iplik yatırımı

Küçükçalık Grubu, tekstil sektöründeki yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. İnegöl, Kayseri ve Mısır’da fabrikaları bulunan Küçükçalık, tekstil sektörünün ana hammaddelerinden sentetik ipliği Türkiye’de üretmek için düğmeye bastı.  Hendek’te 40 milyon dolarlık yatırımla kurulan KFS Sentetik Fabrikası’nın açılışı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katıldığı törenle gerçekleştirildi. İlk günde 50 ton iplik üreten fabrikada 350 kişi istihdam edilirken kısa dönemde üretimin günlük 200 tona ulaşması ve 900 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.


Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 150 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 40 bin metrekare kapalı alanda kurulu KFS Sentetik fabrikası, Türkiye’de üretilmeyen sentetik ipliklerin üretimini gerçekleştirerek cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacak. Tekstil sektöründe önemli yatırımları bulunan Küçükçalık Grubu’nun arsa hariç 40 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiği KFS Sentetik Fabrikası, ilk etapta günde 50 ton sentetik iplik üretirken fabrikada 350 kişi istihdam ediliyor. Büyüme planları doğrultusunda kısa dönemde sentetik iplik üretiminin günlük 200 tona ve istihdam edilecek kişi sayısının ise 900’e çıkarılması hedefleniyor.

KFS Sentetik Hendek fabrikasının açılışı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, AKP Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci,  AK Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç, TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın, Küçükçalık Şirketler Grubu Yöneticileri ve çalışanlarının katıldığı törenle gerçekleştirildi.


Günlük 200 ton üretim kapasitesine ulaşacak

Küçükçalık Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Küçükçalık, yeni fabrikanın ülke ekonomisine olduğu kadar bölge ekonomisine de önemli katkılar sağlayacağını belirterek  “Türk tekstilcileri olarak takip eden değil, takip edilen olmalıyız. Sonuç olarak hepimiz bir bütünün vazgeçilmez parçalarıyız. Ülkemizi orta gelir tuzağından kurtaracak ve cari açığımızı kapatacak yol sanayicimizin güncel ve katma değerli üretim yapmasından geçmektedir. KFS Sentetik yatırımını bu duygularla, ülkemize ve geleceğine duyduğumuz inançla hayata geçirdik. Milletçe istihdama ihtiyacımızın olduğu bu günlerde devletimize uzun soluklu fayda sağlamak amacıyla, geçici değil kalıcı istihdam sağlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. KFS sentetik fabrikamız; kısa bir dönemde günlük 200 ton üretim kapasitesine ulaşacak ve 900 kişiye istihdam sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir” Dedi.

Türkiye’nin 12 milyar dolar seviyesinde olan tekstil ithalatının yüzde 70’inin polyester iplik ve polyester iplik ile üretilen ürün gruplarından oluştuğu bilgisini veren Yaşar Küçükçalık, KFS Sentetik’in tekstil sektörünün ihtiyaç duyduğu hammaddeleri Türkiye’de üreterek cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacağını dile getirdi. Küçükçalık, “KFS sentetik fabrikamızda, tekstil sektöründeki hammadde ihtiyacının dışa bağımlı olmadığını; ülkemizde de kendi imkanlarımızla dünya standartlarında son teknoloji üretim yöntemleri ile hammadde üretimi yapabileceğimizi ispatlamak istedik. Bugün Türkiye’de ilk defa üretilecek ve teknik farklılıklar içeren bazı iplik çeşitlerinin de üretimini gerçekleştirdiğimiz tesisimizde dışa bağımlılığı azalttık” diye konuştu.

Referandumda güçlü bir “ EVET “ ile çıkmalıyız

AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli de bir konuşma yaparak “ İnşallah bu güzel tesis bölgemizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlar. Bizim 2023 hedeflerimiz var, inşallah hep birlikte ulaşacağız. Ülkemiz çok sıkıntılı bir dönemden geçti. Gezi olayları, 17-25 Aralık,  Kobani, 15 Temmuz olaylarını atlattık. 16 Nisan da inşallah başarıyla Referandumu atlatırsak,  hızla ekonomiye konsantre olacağız. Büyük sanayici değil küçük esnafla ilgili de önemli çalışmalar yapılıyor. Referandumda güçlü bir “ EVET “ ile çıkmalıyız. Önemli bir süreçten geçiyoruz. Mübarek bir ayda fabrikamızı açıyoruz hayırlı olsun inşallah “ Dedi.

İstihdam sağlayan yatırımcımızın yanındayız

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş konuşmasında “ Bugün burada iftihar ettiğimiz çok güzel ve modern bir tesisin açılışını yapıyoruz. Bütün Dünya’da olduğu gibi ülkemizin ve ilimizin de en büyük sorunu üretim ve istihdam, üretim ve istihdamı artırmak için Sakarya’da vargücümüzle çalışıyoruz. Özellikle Hükümetimizin açıkladığı istihdamı artırma, işsizliği azaltma çerçevesinde Sakarya’mızda da çalışmalarımız devam etmektedir. Her zaman istihdam sağlayan yatırımcımızın yanındayız. 81 İlde ihracatta ikinci sırada yer alan ilimizi, inşallah daha üst seviyelere çıkaracağız. Bugün açılan ve bundan sonra açılacak olan fabrikalarımızla bu hedefimize ulaşacağız.   “ Dedi. 

Sanayi büyüdükçe Türkiye büyüyor

KFS Sentetik Hendek Fabrikasının açılış töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Türkiye her geçen gün büyüyor. Geçen yıl barındırdığı tüm zorluklara rağmen yüzde 2,9 oranında büyüdük. Bu rakam AB’nin iki katı büyüme demek. Biz büyümeyi artırarak sürdürmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ekonomide durgunluk şikayetleri için önemli tedbirler aldık. KOSGEB kapsamında 11 milyar TL tutarında krediyi 153 bin KOBİ’nin kullanımına sunduk. Yine bir diğer desteği de Kredi Destek Fonu ile sağladık.  Bu bağlamda 250 milyar liralık kredi sanayicimiz ile buluşacak. Sanayi büyüdükçe Türkiye büyüyor. Küçükçalık’ın bugün açılışını yaptığımız tesisi ileri teknoloji ile çalışıyor. Daha fazla üretimi daha az maliyet ile gerçekleştiriyor. Bu tesis ile hem bölge hem ülke ekonomisi kazanacak. Fabrika daha fazla istihdam daha fazla üretim ile bölge ve ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacak” Dedi.

Konuşmaların ardından fabrikanın açılış kurdelesi hayırlı olsun dilekleri ile birlikte kesildi.


İlginizi Çekebilir

 • img

  Hendek Migros Açıldı…

  Açılış Haberleri
  Haberi İncele
 • img

  Acet Gayrimenkul Hendekte Açıldı

  Açılış Haberleri
  Haberi İncele
 • img

  Kadem Usta Cağ Kebap Hendekte açıldı

  Haberi İncele
 • img

  Hendek Özel Asya Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği açıldı.

  Haberi İncele
 • img

  Gelişimsel Yaklaşım Hendek Yeni Mahallede yeniden açıldı.

  Haberi İncele
 • img

  PranaYOGA Hendek şubesi açıldı

  Açılış Haberleri
  Haberi İncele
 • img

  Hendek de mevsimlik tarım işçileri konusunda toplantı yapıldı

  Haberi İncele
 • img

  Hendekte Siemens Mağazası açıldı

  Açılış Haberleri
  Haberi İncele
 • img

  Hendek Çalman Peynircim açıldı

  Açılış Haberleri
  Haberi İncele
 • img

  Hendek Sürpriz Kreş 2. Şubesi açıldı

  Açılış Haberleri
  Haberi İncele

Etiketler